Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Baschet masculin Baschet. LNBM-etapa 15. Victorie mare la Tg Jiu, dupa prelungiri

Baschet. LNBM-etapa 15. Victorie mare la Tg Jiu, dupa prelungiri

Energia TG. Jiu - Dinamo 93-96 (18-22, 18-18, 19-18, 20-17, 6-6, 12-15)

Et._4_Din-TgJiuTerierii lui Aco Todorov și-au făcut cel mai frumos cadou la final de an. Baschetbaliștii alb-roșii s-au impus astăzi în deplasare la Tg. Jiu, în fața uneia dintre echipele cu greutate ale Ligii Naționale de baschet masculin, scor 96-93, după prelungiri. Meciul a contat pentrru etapa a 15-a și a fost extrem de spectaculos, dinamoviștii bătându-se pentru fiecare minge cu o ambiție extraordinară.

Ultimul minut al sfertului patru a fost dramatic. Dinamo a condus tot sfertul patru și a intrat în ultimul minut cu avantaj de un punct (71-72). În următoarele 40 de secunde, Energia a trecut în avantaj, 75-72. Cu opt secunde înainte de final, Sulovic a marcat un coș de două puncte, fiind și faultat pe aruncare: punct ochit, punct țintit: 2+1 = 75-75. Energia s-a aruncat în atac, iar două secunde mai târziu gazdele au beneficiat de două libere, ambele ratate! A rămas egal, s-a intrat în prelungiri. Primul overtime: 6-6. Al doilea, 12-15 cu avantaj Dinamo, rezolvat în ultimele secunde de o aruncare de ”3” a lui Sutalo și un coș de de sub panou al lui Balaban.

Pavel Marinov a fost jucătorul meciului, cu 25 de puncte marcate, 11 recuperări (10 defensive) și 5 assist-uri!

Au marcat pentru Dinamo: Marinov 25 (4x3), Sutalo 24 (5), Dahlman 15, Sulovic 12 (1), Babkauskas 10 (2), Balaban 6, Orbeanu 2, Corpodean 2.

Dinamo încheie anul cu 8 victorii și 7 înfrângeri - 23 de puncte.

Program Competitional

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 5), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)