Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Polo Baschet masculin. Play-off-ul ramane doar un vis pentru Terieri

Baschet masculin. Play-off-ul ramane doar un vis pentru Terieri

Liga Națională, Grupa 7-10 (etapa 4): Phoenix Galați – Dinamo 92-85 (33-24, 21-26, 19-14, 19-21)

cu_galati_oBaschetbaliștii de la Dinamo și-au jucat până la capăt șansa de a accede în play-off. Pentru a spera la locul 2 din Grupa 7-10, jucătorii antrenați de Eugen Ilie aveau nevoie de o victorie la Galați, în meciul cu contracandidata directă, însă nu au punctat decât la spectacol și la determinare. Gazdele s-au impus cu 92-85 și au prima șansă la un loc în play-off, alături de Tg. Mureș (locul 1 în grupă).

Dinamo a început bine la Galați. Gazdele au punctat primele (5-0), dar alb-roșiii au revenit și s-au desprins până la șase puncte, prima oară la 8-14 și ultima dată la 12-18. În ultimele două minute și 20 de secunde, de la scorul 17-20, gazdele au reușit însă nu mai puțin de patru coșuri de trei puncte, distanțându-se după primul sfert.

La jumătatea sfertului doi, gazdele s-au desprins până la diferența maximă de 16 puncte, de 17 puncte (48-31). Dinamo a cerut time-out, iar până la pauza mare distanța a rămas de patru puncte (54-50).

În partea a doua a meciului, Galațiul a rămas la timonă, dar Dinamo a revenit puternic pe final, ajungând la două puncte distanță, 86-84 (min. 38:12). Două libere ratate de Orbeanu într-un moment important și încă o eroare le-au dat posibilitatea gazdelor să se desprindă decisiv.

Au marcat pentru Dinamo: Mitchell 19, Dundjerski 17, Sutalo 16, Tasic 10, Kljajevic 7, Orbeanu 5, Stănescu 4, Vîrnă 4, S. Ionescu 3.

Clasament grupa 7-10: 1. Tg. Mureș 30p (9W/12L), 2. Galați 30p (8/14), 3. Dinamo 28p (6/16), 4. Craiova 27p (6/15).

Dinamo va juca în etapa viitoare, pe 1 aprilie (ora 19:55), cu SCM Craiova, acasă.

CS Dinamo, 26 martie 2017

Program Competitional

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 5), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)