Română (România)English (United Kingdom)
Home Polo Polo. Superliga-etapa 7. Remiza la indigo, din nou 8-8 cu Sportul

Polo. Superliga-etapa 7. Remiza la indigo, din nou 8-8 cu Sportul

Meciul 2: Sportul Studențesc Corona – Dinamo 8-8 (3-3, 3-1, 0-1, 2-3)

Et_1_St_-_DinPoloiștii de la Dinamo au plecat de la Brașov cu două remize trase la indigo în disputa cu Sportul Studențesc Corona. Meciul al doilea, disputat vineri, a avut o evoluție similară cu primul. Dinamo a condus cu 8-7, iar gazdele au egalat in extremis, de data aceasta când mai 26 de secunde de joc. Meciurile etapei a 7-a au pus punct turului Superligii, care se va relua în februarie 2016, după Campionatul European.

Dinamo a deschis scorul în partida de vineri prin Andrei Georgescu, dar Sportul a marcat apoi de trei ori consecutiv. Până la pauză, alb-roșiii au egalat prin Alex Matei și Andrei Georgescu, ultima reușită fiind una destul de rară în polo: gol din poartă în poartă, la o superioritate a Sportului (portarul a repus de la centru și nu a avut timp să revină între buturi).

La pauza mare, Sportul a intrat în avantaj de două goluri (6-4), după ce a marcat de trei ori în sfertul doi, Dinamo punctând o singură dată, prin Constantin Marian.

Din sfertul trei, Dinamo a început să se apere din ce în ce mai bine, iar portarul Marius Țic a avut din nou intervenții bune. Alex Matei a redus din diferență, iar când mai erau 5 secunde până la pauză, Bogdan Câmpean (Sportul) a comis o brutalitate la un duel cu Alex Simion, arbitrii eliminându-l patru minute. Dinamo a beneficiat și de o aruncare de la 5 metri, ratată însă.

În ultima repriză, Prioteasa a egalat, dar Sportul a marcat un gol norocos, trecând din nou în avantaj (7-6). Andrei Georgescu a reechilibrat tabela, iar Constantin Marian i-a dus în avantaj pe dinamoviști cu 2:46 înainte de final. Când mai erau însă 26 de secunde, gazdele au egalat.

Echipa antrenată de George Georgescu și Alex Matei a luptat admirabil la Brașov, iar rezultatele obținute cu Sportul Studențesc reprezintă plusuri, cu atât mai mult cu cât Dinamo a avut permanent în bazin câțiva jucători sub 20 de ani.

Dinamo încheie turul campionatului cu 26 de puncte, golaveraj +73. Alb-roșiii ocupă locul 4, la egalitate de puncte cu Sportul Studențesc (26p), care are însă golaveraj superior, +110.

Dinamo: Țic, Nenciu – Fulea, Enescu (suspendat în meciul al doilea), Novac, Dragomirescu, Prioteasa 1 gol, Matei 2, Demeter, Sfârle, C. Marian 2, A. Georgescu 3, A. Simion.

CS Dinamo, 21 noiembrie 2015

Program Competitional

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 5), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)