Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Polo Polo. Superliga. Dinamo – Steaua 2-1 la pauza mare, 3-8 la final

Polo. Superliga. Dinamo – Steaua 2-1 la pauza mare, 3-8 la final

alex_matei_cu_SteauaPoloiștii de la Dinamo au cedat vineri pe teren propriu în primul meci cu Steaua din etapa a 8-a a Superligii, însă rezultatul final, 3-8 (1-0, 1-1, 1-3, 0-4), nu reflectă nici pe departe adevărul din bazin. Tânăra echipă dinamovistă, antrenată de George Georgescu și Alex Matei, s-a apărat excelent în prima jumătate a meciului, iar mărturie stă scorul de la pauza mare: 2-1 pentru Dinamo.

Ambele goluri ale dinamoviștilor au fost marcate de cel mai tânăr jucător din bazin, Tudor Fulea (18 ani). Repriza secundă a fost dominată clar de alb-roșii, care au avut pe finalul acesteia patru atacuri încheiate cu șuturi în bară.

Marius Țic a apărat foarte bine, iar defensiva căștilor albe a fost mobilă și agresivă, nelăsând multe variante pentru adversar. Steaua a egalat și s-a desprins în repriza a treia, prin trei goluri consecutive marcate de un fost dinamovist, Daniel Teohari (scor 2-4). Dinamo a revenit la un gol în spate, 3-4, prin reușita în superioritate a lui Andrei Georgescu, acesta și fiind scorul de la finele reprizei a treia.

dinamo_cu_steaua

În ultimul sfert, la trei minute de la reluare, Steaua a marcat cu noroc, la o deviere în fața porții lui Țic, apoi a mai punctat până la final de încă trei ori.

Evoluția de vineri a dinamoviștilor a fost cea mai bună din acest sezon cu Steaua. Să nu uităm de unde s-a pornit în acest sezon al reconstrucției: în prima etapă, în Ghencea, a fost 4-18! "Ne-am apărat bine, iar la pauza mare poate că ne-am speriat un pic gândindu-ne la ce s-ar întâmpla dacă... În atac a contat lipsa noastră de experiență. Consider că este un pas înainte pentru echipa noastră", a declarat la final portarul Marius Țic (19 ani).

Pentru Steaua au marcat: Teohari 3, Bowen 2, Ianc 1, Filipovic 1, Calin 1.

Meciul al doilea este programat sâmbătă, de la ora 11:00, tot la Bazinul Dinamo – Tolea Grințescu.

FOTOGRAFII: Razvan Pasarica/sportpictures.eu

CS Dinamo, 12 februarie 2016

Program Competitional

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 5), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)