Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Volei feminin Volei feminin. Victorie frumoasa, Dinamo – Bacau 3-2

Volei feminin. Victorie frumoasa, Dinamo – Bacau 3-2

Divizia A1, etapa 2: Dinamo – Știința Bacău 3-2 (25-20, 23-25, 25-21, 25-27, 15-10)

boscacci_cu_BacauFetele de la Dinamo au obținut o victorie frumoasă în etapa a doua a Diviziei A1, în fața uneia dintre rivalele tradiționale, Știința Bacău. Meciul, disputat miercuri în Sala Dinamo, a fost extrem de palpitant, cu mingi care au ținut spectatorii cu sufletul la gură.

Dinamo putea să-și treacă în cont o victorie de trei puncte, dar o relaxare survenită pe finalul setului patru a dus un punct în tabăra oaspetelor. Meciul a durat două ore și 35 de minute.

Dinamo a început în formula Oliveira Bezerra, Katarina Jovanovic, Alexis Mathews, Olivera Medic, Alida Marcovici – Ana Maria Ștefan (libero). Cu un blocaj bun, trupa antrenată de Branko Gajic a debutat cu un sec 6-0, pe serviciul braziliencei Bezerra. La primul time-out tehnic a fost 8-2, iar de acolo primul set a fost controlat de dinamoviste: 25-20.

Setul doi a fost mult mai echilibrat și a fost decis pe final, în favoarea oaspetelor. Dinamo a revenit la timonă în setul următor, pe care l-a încheiat cu 25-21, iar setul patru a părut a fi un simplu pas de voie pentru gazde. Voleibalistele în alb-roșu s-au desprins la 23-15, moment în care soarta meciului părea a fi pecetluită. În tabăra dinamovistă s-a instalat însă o relaxare care le-a permis oaspetelor să revină uluitor pe tabelă și să încheie setul cu 27-25. În tie-break, Dinamo a arătat din nou că este echipa mai bună și s-a impus cu 15-10.

”Eu nu pot să fiu mulțumit cu două puncte, cum nu sunt mulțumit de jocul nostru. Nu aveam voie să ne relaxăm în setul patru”, a declarat antrenorul Branko Gajic.

Dinamo are 5 puncte din două etape și va juca runda viitoare în deplasare, pe terenul campioanei Alba Blaj (24 octombrie, ora 18:00).

dinamo_cu_bacau

CS Dinamo, 19 octombrie 2016

Program Competitional

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 5), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)