Română (România)English (United Kingdom)
Home Atletism

Atletism

ATLETISM. Ana Maria Visan, campioană națională de cadeti 2022

2022_Nico_Grasu_si_Ana_Maria_VisanAtleta Ana Maria Vișan (16 ani), sportivă antrenată de Nicoleta și Costel Grasu, a câștigat titlul național de cadeți U18 la Campionatul Național desfășurat în zilele de 28 și 29 mai pe stadionul Nicolae Dobrin din Pitești. Ana Maria Vișan a avut un rezultat maxim de 40,03 metri. Încă doi sportivi au urcat pe podiumul de premiere: Ilinca Măcărescu - locul 3 la greutate cu 12,27 m și Tudor Ghiță (sportiv antrenat de Carmen Botea) - locul 3 la triplusalt cu 13,77 m.

Citeşte mai mult... [ATLETISM. Ana Maria Visan, campioană națională de cadeti 2022]

Rares_Toader_Grecia_2022Atletul olimpic dinamovist Rareș Toader (25 de ani) s-a impus la meetingul de la Kefalonia (Grecia, în proba de aruncare a greutății. Cel mai bun rezultat al lui Rareș a măsurat 20,71 metri - record al competiției și totodată season best pentru atletul dinamovist. “Sunt mulțumit, este un rezultat bun pentru primul concurs in aer liber”, a declarat Rareș Toader.

Citeşte mai mult... [ATLETISM. Atletul dinamovist Rareș Toader a câștigat concursul de la Kefalonia (Grecia)]

ATLETISM. Ancuța Bobocel Lădaru, campioană națională la semimaraton

Ancuta_Bobocel_semimaratonAncuța Bobocel Lădaru (CS Dinamo) este noul lider național la semimaraton. Odată cu „OMV Petrom Bucharest Half Marathon” desfășurat pe 8 mai în București, s-a organizat și Campionatul Național la semimaraton. La feminin, pe prima treaptă a podiumului de premiere a urcat Ancuța Bobocel Lădaru (1h13:39).

Citeşte mai mult... [ATLETISM. Ancuța Bobocel Lădaru, campioană națională la semimaraton]

Bobocel_1La finele săptămânii trecute, cei mai valoroși alergători de distanțe lungi din țară au luat startul la Târgu Jiu la Campionatul Național de 5000 m și 10000 m. În proba de 5000 m, atleta dinamovistă Ancuța Bobocel Lădaru s-a clasat pe locul 2, cu timpul de 16:26. Săptămână aceasta, Ancuța va alerga la Campionatul Național de semi-maraton în cadrul competiției OMW PETROM București.

Citeşte mai mult... [ATLETISM. Ancuța Bobocel Lădaru – vicecampioană națională în proba de 5.000 de metri]

ATLETISM. Ancuta Lădaru Bobocel – locul 3 la Balcaniadă

Ancuta_Bobocel_Balcaniada_2022La câteva zile după ce a câștigat titlul național indoor la 3000 de metri, atleta dinamovistă Ancuța Lădaru Bobocel (34 de ani) a luat startul la Campionatul Balcanic indoor de la Istanbul. Ancuța a alergat doar la 3000 de metri, probă la care s-a clasat pe locul 3, cu un timp de 9:17,89.

Campionatul Balcanic s-a desfășurat pe 6 martie.

Pagina 3 din 23

<< Început < Anterior 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Următor > Sfârşit >>

Program Competitional

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 5), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)