Noutăți:
Română (România)English (United Kingdom)
Home Natație

Natație

Popovici_CE_juniori_2022David Popovici a dat recital la Campionatul European de înot pentru juniori, disputat în perioada 5-10 iulie la București / Otopeni. Elevul lui Adrian Rădulescu a încheiat competiția cu patru medalii de aur și una de argint. Pentru al doilea an consecutiv, David a realizat tripla 50, 100 și 200 m liber la Europene. Celelalte două medalii au fost obținute la șatafete: aur la 4x100 m liber masculin și argint la 4 x 100 m liber mixt.

Citeşte mai mult... [INOT. David Popovici - vedeta Europeanului de juniori din Romania: patru medalii de aur si una de argint]

David_podium_aur_la_100_liber_CMLa numai 17 ani, sportivul dinamovist David Popovici a cucerit miercuri, 22 iunie, al doilea titlu mondial la Budapesta! Elevul lui Adrian Rădulescu s-a impus de o manieră entuziasmantă în finala probei de 100 de metri liber, probabil cea mai spectaculoasă probă a înotului! David a parcurs cele două lungimi de bazin în 47,58 secunde.

Citeşte mai mult... [INOT. Dublul campion mondial David Popovici, decorat de președintele Klaus Iohannis cu cea mai înaltă distincție a statului, Ordinul Național Steaua României în grad de Cavaler]

Popovici_AUR_200_m_siteDavid Popovici a intrat pe 20 iunie în istoria natației românești. Sportivul legitimat la CS Dinamo, în vârstă de numai 17 ani, a câștigat titlul mondial la seniori în proba de 200 de metri liber, pe care a încheiat-o în 1:43,21, nou record mondial de juniori, al patrulea timp din istorie la seniori. La înot, România a obținut doar de două ori în istorie aur mondial: Tamara Costache (1986 - 50 m liber) și Diana Mocanu (2001 - 200 m spate).

Citeşte mai mult... [INOT. David Popovici (CS Dinamo) este campion mondial la 200 m liber! Aur istoric!]

ÎNOT. Două fete – șapte medalii la Naționalele de copii!

Ana_Rozorea_si_Maya_GamanAna Rozorea (11 ani) și Maya Găman (10 ani) și-au confirmat valoarea și la Campionatul Național de copii desfășurat în perioada 10-12 iunie la Brașov. Cele două componente ale secției de natație a CS Dinamo, antrenate de Andrei Enciu și Natalia Gheorghe, au obținut în total șapte clasări pe podiumul de premiere. A fost un concurs reușit pentru micuțele noastre înotătoare, cu timpi buni și multe speranțe.

Citeşte mai mult... [ÎNOT. Două fete – șapte medalii la Naționalele de copii!]

INOT. David POPOVICI ”s-a încălzit” la Cupa României înainte de Campionatul Mondial de la Budapesta

Popovici_in_bazinCu două săptămâni înainte de Campionatul Mondial de la Budapesta, David Popovici a luat startul la Cupa României de la Târgoviște. Elevul lui Adrian Rădulescu a concurat la numai două probe, 100 m liber și 200 m liber, și la ambele s-a impus fără probleme. Pe 1 iunie, în prima zi, David a câștigat 100 m liber în 48,21 secunde.

Pagina 4 din 24

<< Început < Anterior 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Următor > Sfârşit >>

Program Competitional

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 5), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)