Română (România)English (United Kingdom)
Home Scrimă

Scrimă

Scrima - Cupa Mondiala, Atena 2012

S_CN_02Comportare remarcabilă a echipei masculine de sabie a României la Atena, unde s-a desfăşurat Cupa Mondială pe echipe şi concursul pentru trofeul Acropolis la individual.

Echipa României, formată din sportivii Rareş Dumitrescu, Tiberiu Dolniceanu, Florin Zalomir, Alexandru Şireteanu şi Cosmin Hanceanu au întrecut în sferturi echipa statului Belarus, cu 45-42, pentru ca, în semifinală, să piardă cu 43-45 în faţa Rusiei - echipa care, în finală, a învins formaţia Germaniei şi a câştigat competiţia. În finala mică, România a învins Italia cu 45-41 şi a ocupat locul 3 al competiţiei. La individual, în cadrul Cupei Acropolis, Rareş Dumitrescu a ocupat locul 3.

Citeşte mai mult... [Scrima - Cupa Mondiala, Atena 2012]

Scrimă - Campionatul Naţional de Sabie, seniori, 2012

CN__Scrima_01Sâmbătă, 28 aprilie, şi duminică, 29 aprilie, sala Federaţiei Române de Scrimă din complexul Floreasca a găzduit Campionatul Naţional de sabie feminin. Sâmbătă a avut loc întrecerea individuală iar duminică întrecerea pe echipe. La individual, întreaga atenţie a fost focalizată de Bianca Pascu, sportiva de la Dinamo recent calificată la Jocurile Olimpice, frumoasă şi distinsă, dar evident emoţionată şi stânjenită de atenţia neobişnuită a presei şi a tuturor celor prezenţi, fiecare dorind să o felicite şi să o încurajeze.

Competiţia a fost previzibilă până în faza semifinalelor unde dinamovista Andreea Pelei a întâlnit-o pe stelista Elena Munteanu, considerată sablera numarul unu a valorosului lot stelist, în timp ce, în cealaltă semifinală, Bianca urma să o întâlnească pe stelista Mihaela Bulică. Andreea a făcut un meci foarte bun şi a câştigat nescontat un meci pe alocuri dramatic, cu 15-11. Bianca nu a reuşit să se concentreze şi să se conecteze la tensiunea meciului cu Mihaela Bulica şi a pierdut cu 10-15, oarecum neaşteptat.

Citeşte mai mult... [Scrimă - Campionatul Naţional de Sabie, seniori, 2012]

Scrima – Interviu cu sabrera Bianca Pascu

Bianca Pascu o sabreră cu adevărat luptătoare

Actiune_2Delegaţia României pentru Jocurile Olimpice de la Londra s-a mărit cu încă o dinamovistă, sabrera Bianca Pascu.

Mihai Neacşu: - Bianca, cum a fost concursul de la Bratislava?

Bianca Pascu: - A avut o încărcătură mare pentru că a contat pentru calificarea la Jocurile Olimpice. A fost o competiție specială în care primele 4 sportive clasate și-au asigurat un loc la marea competiție de la Londra. La start s-au aliniat 13 sportive, cate una de fiecare țară necalificată. Practic, fiecare ţară și-a trimis artileria grea pentru  a-i reprezenta cu succes.

Citeşte mai mult... [Scrima – Interviu cu sabrera Bianca Pascu]

Scrimă - Padova 2012

Echipa de sabie a României s-a calificat la Jocurile Olimpice!

Zalomir__14Rareş Dumitrescu, Gelu Zalomir (foto),Tiberiu Dolniceanu (toți trei de la Dinamo) și Cosmin Hăncianu (de la Steaua), sunt sportivi care, împreună cu antrenorul Mihai Covaliu, au reușit să califice echipa de sabie a României la Jocurile Olimpice de la Londra din acest an.

România a ocupat locul 7, cu 25 de puncte, la concursul desfășurat la Padova în weekend-ul care a trecut, concurs care a contat în lupta de calificare la competiția supremă din vara acestui an. În urma rezultatului obținut la Padova, echipa antrenată de Covaliu nu mai trebuie să aștepte rezultatele etapei urmatoare de Cupă Mondială, de la Moscova.

În clasamentul mondial, România ocupă în acest moment locul 5, cu 260 p., în urma Rusiei care ocupă locul I cu 376 p., a Germaniei (locul II cu 344 p.), Italiei (locul III cu 320 p.) și Belarusului (locul IV cu 308 p.). Din această poziție, România devansează în ierarhia mondială puternicele echipe ale Frantei (locul 8, cu 207 p.) și Ungariei (locul 9, cu 205 p.) Să nu uităm că Ungaria este lider de neegalat la număr de medalii olimpice pe echipe, cu 10 titluri dintre care 7 consecutive.

Citeşte mai mult... [Scrimă - Padova 2012]

Campionatele Naționale de Scrimă – București 2011

Naționalele de scrimă s-au încheiat cu rezultate bune pentru dinamoviști, atât la seniori, cât și la senioare.

La băieți, pentru prima data întrecerile finale au avut loc în studiourile TVR-ului, o noutate pentru sportul din Romania. Și pentru că cei de acolo sunt specialiști în spectacol, era firesc ca aceste naționale să se desfășoare pe șablonul unui spectacol de clasă. Și cum viața bate filmul, așa s-a întâmplat și în platoul trei al TVR când, în finala masculină dintre dinamovistul  Rareș Dumitrescu și sportivul de la Steaua, Mihai Bela, atunci când toata lumea era sigură că Rareș nu mai poate pierde de la 14-7, Bela a revenit incredibil și a adus titlul individual echipei Steaua.

Duminică, la întrecerea pe echipe, Dinamo a câștigat fără probleme: 45-32 și și-a adjudecat titlul pe echipe.

Competiția feminină s-a desfășurat în sala din bulevardul Ghencea dar acest lucru nu a ajutat prea mult formația stelistă, dinamovistele adjudecându-și titlul atât la individual, prin Bianca Pascu, cât și la echipe.

Urmează C.M. din Corsica iar antrenorul Covaliu trebuie să remedieze urgent micile probleme din lot pentru că acest campionat mondial este și criteriu de calificare pentru Olimpiada de la Londra, din 2012.

Pagina 38 din 38

<< Început < Anterior 31 32 33 34 35 36 37 38 Următor > Sfârşit >>

Program Competitional

Săptămâna 13-19 mai

Marți, 14 mai: ZIUA DINAMO 76

Handbal. Liga Națională (etapa 25), miercuri 15 mai, ora 18:00: CSM Constanța – Dinamo

Handbal. Cupa României Râureni, Turneul Final 4. Semifinale, sâmbătă 18 mai. Ora 15:00: CS Minaur Baia Mare – CSM Constanța. Ora 17:30: Dinamo – CSM București. Duminică 19 mai: finala mică (ora 12:15); finala mare (ora 15:00). Sala Dinamo

Polo. Superliga Suzuki, finala (meciul 4), sâmbătă 18 mai, ora 20:30: Dinamo – Steaua. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 5), sâmbătă 18 mai, ora 13:00: U ELBI Cluj Napoca - Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 9), sâmbătă 18 mai, ora 18:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Fotbal. Dinamo 1948 va disputa barajul de menținere în SuperLiga Romania pe 20 mai (la Bucureșt), respectiv 27 mai (Miercurea Ciuc)